Razvojem ekološke svijesti, željeznički saobraćaj sve više dobija na značaju u svim uslovima, pa se uz povećanu ulogu na transportnom tržištu nameće kao transportni sistem budućnosti.
Glavne prednosti željezničkog nad drugim vrstama kopnenog saobraćaja ogledaju se u visokoj efikasnosti kod masovnih tokova robe i putnika, visokom nivou bezbijednosti, sigurnosti, pouzdanosti i automatizacije. Sve ovo ga, uz brojne i nedvosmislene ekološke prednosti u odnosu na druge vidove saobraćaja, a naročito cestovni, deklariše kao najznačajniji transportni sistem kod javnog prevoza putnika (naročito u gusto naseljenim regionima i zonama velikih gradova), ali i robe kada su u pitanju dugolinijski prevoz i intermodalni sistemi prevoza.
Saobraćajni inženjeri u ovoj vrsti saobraćaja treba da se primarno bave planiranjem i projektovanjem cjelovitih saobraćajno-transportnih sistema u određenom prostornom obuhvatu i da objektivnim metodama istražuju sve vidove i tehnologije koje mogu efikasno i konkretno da zadovolje transportne potrebe.
Znanja i kompetencije koje će studenti steći nakon završenog I (prvog) ciklusa studija na usmjerenju “Željeznički saobraćaj” su:
Prema navedenom, kompetencije završenih studenata I i II ciklusa studija na usmjerenju “Željeznički saobraćaj” biće vidljive kroz osposobljenost studenata za samostalan i timski rad u oblasti željezničkog saobraćaja, operaterima željezničkog saobraćaja, regulatornim agencijama, istraživačkim centrima i obrazovnim institucijama.