

Na Univerzitetu u Sarajevu – Fakultetu za saobraćaj i komunikacije, 10. aprila 2025. godine u 12:15 sati, održano je gostujuće predavanje na temu „Planiranje logističkih procesa i troškova kao osnov stabilnog i održivog poslovanja“. Ovo je treći put da se ovakav oblik saradnje realizuje s mr. Erminom Plehom, stručnjakom sa dugogodišnjim iskustvom u logistici i informacionim tehnologijama.
Ermin Pleh, magistar saobraćaja i komunikacije, svoje iskustvo stekao je radeći u FMCG industriji kroz poslove vođenja procesa nabavke i održavanja u kompaniji Nelt d.o.o., a potom i u oblasti informacionih tehnologija, kao SAP funkcionalni konsultant za logističke module u kompaniji Prointer ITSS. Trenutno je zaposlen u kompaniji Bosnalijek d.d. Sarajevo. Tokom predavanja, predstavio je praktične aspekte planiranja i optimizacije logističkih procesa i troškova, oslanjajući se na konkretne primjere iz profesionalnog okruženja. Predavanju su prisustvovali studenti druge i treće godine prvog ciklusa studija, te prve i druge godine drugog ciklusa studija usmjerenja Cestovni saobraćaj i Poštansko-logističke tehnologije.


Sa prof.dr. Erminom Muharemovićem, asistenticama dr. sc. Adisom Medić i dr.sc. Aidom Kalem, predavač je sa studentima podijelio svoje znanje o osnovnim logističkim procesima i ICT rješenjima koja se primjenjuju. Kroz konkretne primjere iz prakse, učesnicima su predstavljeni izazovi i rješenja u oblasti planiranja i optimizacije logističkih troškova, što je doprinijelo dodatnom razumijevanju složenosti savremenih logističkih lanaca.


Kolektiv Fakulteta za saobraćaj i komunikacije, na čelu sa dekanom, prof.dr. Amelom Kosovcem se zahvaljuju za podijeljeno vrijeme i znanje sa našim studentima, omogućivši im da bolje razumiju važnost planiranja i optimizacije logističkih procesa i troškova kao ključnog faktora za stabilno i održivo poslovanje. Ovakvi susreti predstavljaju vrijedan doprinos obrazovnom procesu, jer studentima pružaju uvid u stvarne izazove i rješenja iz savremene logističke prakse. Fakultet za saobraćaj i komunikacije nastavlja graditi mostove između akademskog znanja i potreba tržišta, uz uvjerenje da saradnja sa stručnjacima iz prakse direktno doprinosi kvalitetnijoj pripremi budućih inžinjera.